Yakın Etkinlikler :

MODEL UÇAK KURSU

MODEL UÇAK KURSU

Kurumsal

MODEL UÇAK KURSU

Başlama Tarihi : 01 - 01 - 2018
Bitiş Tarihi : 02 - 02 - 2018
Organizasyon : Okul Müdürü
Etkinlik Adres : Bursa Caddesi Atatürk Sokak 11/11 No : 5

Dünyada Model uçakçılık, 1905’de Fransa’da FAI (Federation Areonatique Internationale) Uluslar arası Havacılık Federasyonuna bağlı olarak CIAM (Commission Internationale Aeromodelling) Model Uçak Komitesi teşkilatının kurulması ile başlamıştır.

Türkiye’de Büyük Önder Atatürk’ün direktifleriyle 16 ŞUBAT 1925 yılında Türk Hava Kurumu, 03 MAYIS 1935 tarihinde icra organı olan Türkkuşu Genel müdürlüğü ve 1936 yılında da Model Uçak Okulunun kurulması ile havacılık alanında yapılan çalışmalar kurumsallaşmıştır.

Bu kurs programında model uçakçılığın bazı temel bilgileri verilmektedir.
Ülkemizde en yaygın olan serbest model uçaklar hakkında modüler program oluşturularak,
Türk gençliğine havacılık ve vatan sevgisi aşılayarak çalışmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Model uçakçılık havacılık teknolojisinin ilk adımı ve önemli bir parçasıdır.
Bugünün genç modelcisi, yarının bir uçak mühendisi veya bir uçak fabrikasında gerçek uçak inşa edebilen teknik bir eleman, bir pilot veya uzaya gidecek bir Türk astronot olabilecektir.
Model uçakçılık pek çok disiplinin bir araya geldiği bir meslekler topluluğudur.
Havacılık bilgisi (Aerodinamik) meteoroloji, desinatörlük, marangozluk, matematik, motor teknisyenliği, kimya, fizik vb. gibi dallarda modelciyi bilgi ve beceri sahibi kılar.

Bu anlamda okulumuz 8.Sınıf Öğrencileri; Yarıyıl tatilinde hem dönem sonu liselere geçiş sınavına hazırlandı hem de Türk Hava Kurumu işbirliği ile model uçak yapımı eğitimi aldılar.